INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Oborski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Oborski Stanisław (1702–1772), trynitarz bosy, generał zakonu. Pochodził z rodziny szlacheckiej (Roch II?, rzecz niepewna), ur. na Wołyniu; znana jest data jego chrztu: 21 II 1702 (w kościele w Beresteczku). Tam także przyjął habit trynitarski 11 VI 1716 oraz imię zakonne Stanisław od Najśw. Sakramentu. Po odbyciu nowicjatu we Lwowie złożył 13 V 1718 profesję zakonną. Studiował następnie w Wilnie filozofię, a we Lwowie teologię. Po studiach w latach dwudziestych, skierowany został przez władze zakonne na stanowisko nauczyciela studium utworzonej ostatecznie w r. 1726 prowincji trynitarskiej w Stanisławowie; był tam magistrem studentów i lektorem filozofii. Później pełnił funkcje kaznodziei w Łucku i najprawdopodobniej w l. 1730–4 lektora teologii we Lwowie, głównym ośrodku studiów trynitarskich w Polsce; uczestniczył m. in. jako jeden z kaznodziejów w uroczystej konsekracji kościoła lwowskiego w r. 1731. Powstały w kilka lat po śmierci O-ego katalog zmarłych trynitarzy podkreśla m. in., że władał on czynnie językami: francuskim, włoskim, hiszpańskim i niemieckim. W r. 1734 został przełożonym kolegium rzymskiego Santa Maria dei Fornaci i zarazem prokuratorem generalnym zakonu, i pełnił te funkcje do r. 1740. Uzyskał w Rzymie relikwie św. Walentego dla kościoła trynitarskiego w Beresteczku, uroczyście wprowadzone tam 17 VIII 1738, oraz relikwie św. Faustyna męczennika – dla Lwowa (7 VIII 1742).

W r. 1740 na kapitule generalnej w Barcelonie został O. generalnym definitorem, wchodząc tym samym w skład ścisłej rady zarządzającej zakonem. Z kolei w r. 1747 w Livorno jednomyślnie został obrany w tajnym głosowaniu na komisarza generalnego tak zwanej Familii Najśw. Maryi Panny Odkupicielki, obejmującej prowincje: włoską, austriacką i polską. W l. 1750–3 O. wrócił do Polski i jako przełożony domu podjął z energią budowę kościoła Trynitarzy (obecnie Bonifratrów) na Kazimierzu w Krakowie. Już jednak 19 V 1753 na kapitule generalnej w Barcelonie obrany został na generała całego zakonu z przełamaniem tradycji obsadzania tego stanowiska przez Hiszpanów. O. przewodniczył w Polsce m. in. kapitule prowincjonalnej w Beresteczku w maju 1754. Ostatni raz wystąpił jako generał w maju 1759 w Mediolanie na kapitule generalnej, która wybrała jego następcę; towarzyszyli mu Konstanty Kuzka i Mikołaj Nycz w charakterze pierwszego i drugiego definitora. Ostatnie lata życia spędził w Polsce, najprawdopodobniej w Krakowie, gdzie też zmarł 8 V 1772, pozostawiając po sobie wśród trynitarzy jak najlepszą pamięć. W katalogu zmarłych zanotowano jako rodzaj jego charakterystyki i dewizy życiowej określenie: «Semper primus».

 

Portret O-ego w kościele Bonifratrów w Kr.; – Podr. Enc. Kośc., (Trynitarz, Trynitarze w Polsce); Diccionario de Escritores Trinitarios de Espana y Portugal, Roma 1899 I, II 497–570 (Catalogus Scriptorum qui extra Hispaniam…); Antonio ab Assumptione, Arbor chronologica Ordinis Excalceatorum Sanctissimae Trinitatis, Roma 1894; tenże, Ministrorum generalium Ordinis SS Trinitatis Series, Isola del Liri 1936 s. 183–4; – Monumentum Ordinis Excalceatorum SS Trinitatis Redemptionis Captivorum ad provinciae s. Joachim (Poloniae) et s. Josephi (AustriaeHungariae) spectantia…, Wyd. Antonino ab Assumptione, Romae 1911 (publikacja znajdującego się w Arch. Trynitarzy w Rzymie rkp. 49 Liber vitae et mortis seu omnium tam vivorum quam defunctorum religiosorum Ordinis Excalceatorum SS Trinitatis de Redempt. Captiv. in Inclyto Regno Poloniae et M.D. Lithuaniae Professorum Catalogus… <1685–1785>, Oprac. Ignatius ab Omnibus Sanctis); [Sikorski] Marianus a S. Stanislao, Hypomnema Oridinis Discalceatorum Sanctissimae Trinitatis Redemptionis Captivorum Varsaviae 1753 s. 311–12, 334–5, 483–4, 523; – Arch. Trynitarzy w Rzymie, kolegium S. Caroli ad Quatuor Fontes: rkp. nr 63 Libro segundo de los Capitulos Generales del Orden de Descalvos… (od r. 1701), m. in. s. 170, 188, 197, 198, 203 i n. 222 i n., nr 184 (strony nienumerowane, zawiera wizytacja konwentu na Kazimierzu [Kr.] od pocz. XVIII w., tu m.in. o kapitule prowincjonalnej w Beresteczku), nr 219 (Necrologium domus Cracoviensis Ordinis Sanctissimae Trinitatis [z końca XVIII w.], tu dołączona fot. portretu Oborskiego z nagrobka w Kr.).

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.